Majestenin Kadınları

İçerik

Marie Antoinette’in nedimesi Lamballe Prensesi Marie Louise of Savoy

Lady-in-waiting  dediğimiz hanımlar kraliçenin veya prensesin nedimeleri. Bir nevi yardımcı. Fakat onları kraliçenin/prensesin hizmetçileriyle karıştırmamak gerek. Bu yardımcılar kraliçenin giyinmesine yardım etmek, yemek pişirmek gibi işlerle meşgul olmazlarmış. Daha ziyade kocaman taş duvarların arasında canı sıkılmasın diye kraliçeye eşlik eder, güzel hikayeler anlatır, fal bakar, şarkı söylerler, kraliçenin sohbet arkadaşı olurlarmış. Koskoca kraliçenin sohbet arkadaşı olabilmek için iyi eğitim görmüş kültürlü bayanlar olmaları gerek tabii. Bu yüzden nedimeler görece alt seviyeden olmak üzere soylu ailelere mensup kızlardan, hatta kimi küçük ölçekli krallıkların prenseslerinden seçilirmiş.

Diğer Avrupa ülkelerini bilmem de İngiltere’de halen devam etmekte olan bir saray geleneği olduğunu söyleyebilirim. Aslında sarayla da sınırlamamak lazım. Yüksek mevki sahibi über soylu kadınlar da kendilerine lady in waiting tahsis ediyorlarmış.

II. Elizabeth ve nedimesi bir resepsiyona katılmak üzere arabadalar, 1954.

Şimdi düşünelim bakalım popüler kültürümüz edebiyat/sinema/tv dizileri vasıtasıyla bize hangi iki ünlü İngiliz nedimesini armağan etti? Sevgili Boleyn kızları bittabi. Anne Boleyn ve kız kardeşi Mary Boleyn bize komşu kızından daha yakın değiller mi? İkisi de saray hayatlarına dönemin kraliçesi Catherine of Aragorn’a nedimelik ederek başlamışlardı. Sonrasında ne mi oldu?

Reklamlar

Majestenin Kadınları” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s