Evsizler Dünya Kupası / Homeless World Cup

Geçen ay televizyonda bir belgesele denk geldim; ismi Kicking It… Ve evsizlerden, sokak gazetesi satıcılarından ve sığınmacı statüsündeki oyunculardan oluşan takımların katıldığı Evsizler Dünya Kupası (Homeless World Cup) isminde uluslararası bir organizasyonun varlığını öğrendim.NetherlandsUluslararası Sokak Gazetecileri Teşkilatı (International Network of Street Papers)’ın temellerini attığı turnuvanın ardında yatan fikir futbolun biraraya getirici ve kaynaştırıcı gücünden faydalanarak evsizlerin ve sığınmacıların yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek, bu sorunlara çözüm bulmak, toplum dışına itilen insanlara karşı önyargıların aşılmasına yardımcı olmak şeklinde özetlenebilir.

Organizasyonun ilk turnuvası 2003 yılında Avusturya’da yapılmış ve hala her yıl farklı bir ülkede düzenlenmeye devam ediyor. Turnuvadaki takımlarda yer almak için 16 yaşını doldurmuş olmak ve en az bir yıldır evsiz olarak yaşamak gerekiyor. Sokak gazetesi satıcıları ve sığınmacı statüsünde yaşayanlar da takımlarda yer alabiliyor. Erkek ya da kadın ayrımı yok. Takımlar karma da olabilir. Her takımda 2 oyuncu ve 1 kaleciden oluşan 4 kişi var ve kurallar sokak futbolu kuralları. Oynanan saha, oyunun süresi vb profesyonel standartlardan tamamen farklı.

2006 Cape Town Dünya Evsizler Kupası sırasında çekilmiş ve turnuvada oynayan çok farklı ülkelerden evsiz oyuncularla röportajların yer aldığı bir belgesel Kicking It. Belgeseldeki katılımcıların çoğunun ortak motivasyonu alkol, madde bağımlılığı, aile sorunları, öfke problemleri vb çözmede kendilerine olan inançlarının tazelenmesi ve spor vasıtasıyla kendilerini ifade etme istekleri.

2014homelessworldcupchile-argentina_0be587ac5e9e653e4c515adb6f21539dTurnuva katılımcılarının organizasyon sonrası hayatlarındaki değişikliklere yer veren bilgiler ve istatistikler mevcut. Kendisine düzenli bir iş bulanlar, ailesiyle barışanlar, alkol sorununun üstesinden gelenler gibi… İzlediğim belgeselin sonunda da, belgesele katılan spocuların sonraki seçimleri ve yaşamlarıyla ilgili kısa bir bilgi vardı. Bu tür organizasyonlar sihirli değnekle dokunarak hepsinin hayatını toz pembeye çevirmiyor tabii ki. Örneğin turnuvaya katıldıktan bir yıl sonra aşırı dozdan ölen bir bağımlıyı hatırlıyorum.

Kupa’ya şu ana dek 70 ülke katılmış ve bu yılki turnuva Hollanda Amsterdam’da yapılacakmış.

Organizasyonun resmi sayfası: https://www.homelessworldcup.org/about

https://www.youtube.com/watch?v=O7s09Z6_cH0

Belgesel : http://www.imdb.com/title/tt1157668/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s